"Enter"a basıp içeriğe geçin

ÇAYELİ VE LİKAPA REÇELİ

Yaz tatilimizin 10 günlük kısmını Rize’nin ilçesi Çayelinde geçirdik. Benim aklıma doğu karadeniz denince likapadan başka bir şey gelmez oldu, gitme günü yaklaştıkça. Likapa da likapa, yani yaban mersini. Çalısı, fidanı neye benzer? Rize ziraatte kültür olarak fidanı satılıyormuş. Ama ben ormanından doğal olanının peşinden gittim. Kültür ve doğalın farkı, kültür daha tatlı ve meyvesi büyük oluyor. Doğal biraz daha ekşimsi. Kilosunun neden bu kadar pahalı olduğunu kendi ellerimle toplayınca anladım. 3 kişi %100’den fazla eğimli bir orman arazisinde 1 saat boyunca sadece 1kilo 200 gr toplayabilmişiz. O kadar minikler ki, toplarken incitecekmişsiniz gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Dalıyla likapa


Topladığımız likapalar

Likapayı toplamak ayrı bir macera, İstanbul’a getirmek benim için ayrı bir macera oldu. Araba ile geldiğimizden dolayı, gitmeden bir gün önce toplayıp, buzdolabında muhafaza edip bir gece, daha sonra temin ettiğimiz köpük kutuların içinde dondurulmuş yiyeceklerle getirdik. Aklınızda bulunsun. Sapasağlam geldiler ve hemen aynı gün bir kısmı ile reçel yapıp, bir kısmını dondurdum.

Çay bahçesinin başında bulunan kızılcık ağacından topladığımız meyvelerle de kızılcık reçeli yaptım. İkisi de gerçekten çok lezzetli oldu. İstanbul’a geldiğimde marketlerde gördüğüm kızılcıklar benimkilere hiç benzemiyor. İlerleyen günlerde de likapalı tariflerle ilgileniyor olacağım. Afiyet olsun.

Kızılcık


Çayelindeki doğal güzellikler


Likapa (Yaban Mersin
i) Reçeli

Malzemeler

  • 1 kilo taze likapa
  • 1 kilo şeker
  • 1 limonun suyu

Hazırlanışı

  • Çelik bir tencereye koyduğunuz likapanın üzerini örtecek şekilde şekeri serpin.
  • Ve ocağa alın tencereyi, kısık ateşten az daha harlı ateşte, şekerin eriyip meyvenin suyunu vermesi ile ara ara karıştırarak pişirin. an>
  • Kaynamasına yakın limon suyunu ilave edin.
  • Kaynadıktan sonra altını kısıp, fokur fokur kaynamayacak şekilde yarım saat daha pişirin.
  • Soğuduktan sonra kavanozlara boşaltıp buzdolabında saklayın.

Kızılcık Reçeli

Likapa reçeli gibi aynı şekilde pişirin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir